image

Mammal Lake & Sand LP/CS (Ormolycka, 2016)

Gary Beauvais to autor bodaj najlepszego albumu loner-noise’owego w historii tej planety* – Lonesome Drifter. Czytając entuzjastyczną recenzję na łamach Dusted lata temu (2007) myślałem, że album zostanie lepiej zapamiętany, ale z drugiej strony wszystko z prefiksem “loner” karmi się izolacją i brakiem zrozumienia. Pasuje.

W każdym razie – LD, jeśli jeszcze nie słyszeliście tego albumu, to rzecz ogromna, potężna, dwupłytowa. Ekstremalnie depresyjna (oczywiście). Bardzo czarno-biała, ale w subtelny sposób. Słychać, że Beauvais ma depresję i niespecjalnie sobie z nią radzi, ale cóż robić? Gość mieszka w Detroit i od dwóch dekad publikuje kasety z noise-wyziewami. Co w takim przypadku powiedzieć? Na pewno nie klepać pocieszająco po plecach. Klaskać i kiwać z uznianiem głową.

Lake & Sand to album nagrany zaraz po LD, ale zmiksowany dopiero niedawno. Nie jest tak mocny jak poprzednik, ale być nie musi. Jest takim trochę wygaszeniem po destrukcji, odksztuszeniem. Zamiast epatowania tłuczonym distortionem tutaj mamy zawis na jednym riffie i piosenki (!), których teksty da się zrozumieć ze słuchu (!!!).

Skracam całą historię, bo już przysypiam: Beauvais został wyciągnięty z letargu przez gościa prowadzącego nowojorski label Ormolycka (popularna młodzież może kojarzyć to meme-noisowymi kasetami Death Grips). Orm publikuje właśnie prawie całą dyskografię Mammal i przy tej okazji na bandcamp trafiła duża część tych wydawnictw. Jest to sprawa fantastyczna i staram się ją możliwie nagłośnić pisząc notkę na blogu czytanym przez pięć osób. Mógłbym pisać dłużej, ale jest późno i ta rekomendacja jest nie do uratowania. A poza tym te płyty te słowa cóż mogą cóż mogą.

-MJS

odsłuch: https://doublenature.bandcamp.com/album/lake-sand

*Tak, jestem świadom, że to jest to kategoria najwęższa z możliwych, ale nadal przecież mogę wskazać jej zwycięzcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *