Ulubione z 2017 (Marek)


Wiry
2017 CS (Dreamland Syndicate)

„Nie ma mnie” mruczy przez pięć warstw pogłosów i fuzzu Grzegorz Wiernicki i zaczyna bawić się flangerem. Najczęściej słuchane przeze mnie wydawnictwo z zeszłego roku. Odklejony od rzeczywistości i gatunkowości psych, gdzieś pomiędzy wczesnym Suicide i dorobkiem Ripleya Johnsona. Senne, niesamowite, unikalne, arcypolskie (sample, wokale, wieńczący album cover Brygady), błahe i zimne. Czekam na wersję na jakimś popularniejszym nośniku, magnetofon mi wysiadł.

 


Mountain Movers LP (Trouble In Mind)
Najlepszy z możliwych melt-rock z Connecticut mocno inspirowany melt-rockiem japońskim. Kryssi Battalene to najlepsza gitarzystka.

 


Anahita
Tourmaline LP (three:four)

Dwie weteranki amerykańskiej sceny psychowej – Helena Espvall i Tara Burke – nagrały najbardziej przejmujący album zeszłego roku. Drone zupełny, całkowity, minimalny. Na wiolonczelę i dwa głosy kobiece.

 


Scott Tuma
No Greener Grass 2LP (Dismal Niche)

Na okładce widnieje tylko jedno nazwisko, ale tak naprawdę nagrano to w duecie (występuje też Jason Ajemian). Tuma – folk-hipis spod Chicago – znów, ponownie, raz jeszcze gra tak powoli, że z folku wychodzą mu drone-kołysanki. Kojące, duchowe, wspaniałe. Święta muzyka.

 


Xylitol
„​.​.​.​Is Toxic to Pigs​?​?​” 7” EP (Thrilling Living/Total Negativity)

Najlepsza punkowa siedmiocalówka. Po prostu pogo-punk grany przez ludzi z G.L.O.S.S. z niesamowitą wokalistką na pełnym aggro. Goblin Gallop słyszałem w myślach za każdym razem gdy czytałem jakąkolwiek gazetę (zagraniczną, do polskich nie zaglądam od lat).

 


Runt
Positions of Power LP (La Vida Es Un Mus)

Jeszcze wścieklejszy, ale i precyzyjniejszy femi-punk. Wydany 25. grudnia, więc mam jak najbardziej rację robiąc podsumowanie poprzedniego roku w marcu. Nie dość, że odzyskuje dla kobiet mocno zmaskulinizowane przestrzenie (sceny punkowe) to po prostu wgniata w ziemię. Strona B jest wspaniała – ta kombinacja Officer/No Future, wow!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *